Jedną z najważniejszych kwestii w każdej firmie jest bezpieczeństwo, a szczególnie w tych, w których dokumentacja i inne dane przechowywane i przetwarzane są w programach i systemach informatycznych. Właśnie ze względu na to rozwiązania IT stosowane przez przedsiębiorstwa powinny być sprawdzone i skuteczne tak, aby nie było możliwości, aby wrażliwe dane znalazły się w posiadaniu osób trzecich. Jakie rozwiązania należy, wobec tego stosować? O tym dowiedzą się Państwo właśnie tutaj – zapraszamy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo IT w firmie?

Od odpowiednio chronionych danych zależy nie tylko bezpieczeństwo pracowników, ale także klientów. Wszystkie dane dotyczące adresów, telefonów, historii korespondencji, rozliczeń, danych osobowych i pozostałych informacji są niezwykle wrażliwe, ale także niezwykle cenne. Dostęp osób trzecich związany jest nie tylko z utratą zaufania, ale także reputacją firmy. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wybierać rozwiązania, które skutecznie pomogą chronić wszystkie te dane.

1. Hasła – każdy z pracowników powinien mieć własne hasło dostępowe do każdego z systemu IT, ale także wejścia do biura. Mogą to być ręcznie wpisywane hasła lub kody (ważne, aby nie były słabe i pospolite; powinny znajdować się w nim co najmniej jedna duża litera, cyfra oraz znak specjalny) lub specjalne karty magnetyczne z kodem kreskowym. Do stworzenia haseł można skorzystać także ze specjalnych menedżerów generujących niezwykle skomplikowane ciągi cyfr i znaków.

2. Legalne oprogramowanie – tylko takie rozwiązanie pozwoli na bezpieczną i skuteczną pracę. Pirackie wersje dostępne w sieci za darmo często są głównym problemem i zarazem zagrożeniem, z jakimi boryka się wiele firm.

3. Oprogramowanie antywirusowe – absolutny must have dla każdego przedsiębiorstwa, którego działalność opiera się na systemach IT. Odpowiadają za skuteczną ochronę komputerów przed różnego rodzaju wirusami, a ich pakiet można dostosować do indywidualnych potrzeb firmy.

4. Warto wspomnieć także o zagrożeniach, jakie czyhają na użytkowników sieci – można nimi zarazić komputer lub całą sieć IT klikając w podejrzane linki lub otwierając maile od nieznanych nadawców. Dlatego niezwykle ważne są także szkolenia dotyczące cyberbezpieczeństwa dla wszystkich pracowników firmy.

5. Back up’y – dodatkowe zabezpieczenie IT w przypadku utraty danych. Dzięki niemu można odzyskać dane, które zapisane zostały w momencie ostatniego back up’u.