Chcesz założyć stronę firmową, bloga lub sklep internetowy i nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się jak wykupić hosting, do czego służy serwer i jak stworzyć swoją domenę? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, który odkryje przed Tobą wszystkie tajemnice i pozwoli zrozumieć tylko z pozoru skomplikowany świat Internetu.


Czego potrzebujesz do stworzenia serwisu internetowego?


Niezależnie od tego, czy planujesz założyć bloga, sklep czy po prostu witrynę swojej firmy, potrzebujesz kilku podstawowych rozwiązań, z którymi łatwiej i bezpieczniej dotrzesz do swoich odbiorców. Pierwszym z nich jest oczywiście wykonanie strony www – chodzi tutaj zarówno o projekt graficzny, jak i elementy UX. W tym przypadku możesz wykupić jeden z gotowych szablonów dostępnych w sieci lub poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy wykonają autorski projekt Twojej strony.

Kolejną rzeczą, której potrzebujesz jest oczywiście domena. Będzie to tekst w pasku wyszukiwania, który będzie widoczny dla każdego użytkownika sieci. Możesz w nim zawrzeć nazwę swojej firmy, bloga lub swoje imię i nazwisko – ważne, abyś wiedział, że będzie to Twoja internetowa “wizytówka” i adres Twojej strony www np. twojadomena.pl.

Ostatnim elementem, którego potrzebujesz jest hosting. Czym jest, jak go wykupić i na co zwracać uwagę przy jego wyborze? O tym przeczytasz poniżej.


Czym jest hosting?


Jestem miejscem, w którym Twoja strona zostanie umieszczona w sieci. Serwer, czyli miejsce, dzięki któremu użytkownicy mogą korzystać z Twojej strony, jest pewnego rodzaju komputerem, który działa nieustannie, bez przerw. Zauważ, że gdyby domena została umieszczona na Twoim komputerze prywatnym, po jego wyłączeniu strona zniknęłaby z sieci, a użytkownicy nie mogliby jej odnaleźć w Internecie. Właśnie dlatego wykorzystuje się do tego celu serwery, które pozwalają korzystać z danej witryny niezależnie od czasu i miejsca. Możliwość udostępniania i przechowywania na nim zasobów nazywana jest właśnie hostingiem, który jako usługę można wykupić.


Na co zwrócić uwagę?


Decydując się na wykupienie hostingu musisz wiedzieć na co zwracać uwagę, aby usługa spełniła wszystkie Twoje oczekiwania. Istnieje kilka podstawowych wyznaczników, o jakich należy pamiętać niezależnie od charakteru Twojej działalności w sieci. Należą do nich:

– stan techniczny – od niego zależy bezawaryjność i szybkość serwera.

– uptime – gwarantowany czas, w którym usługa hostingu będzie dostępna (najlepiej wybierać firmy oferujące 99% i więcej tego wskaźnika).

– szybkość łącza – od niej zależy szybkość wyświetlania się Twojej strony użytkownikom.

– transfer – ilość danych pobieranych przez użytkowników podczas odwiedzin na Twojej stronie.

– bezpieczeństwo – usługa powinna gwarantować ochronę danych dostępnych na serwerach.


Jak wykupić hosting?


Możesz skorzystać z darmowego rozwiązania, jednak musisz pamiętać, że bezpłatne usługi nie zapewnią Twojej stronie takiego poziomu, jak te płatne, dostosowane do Twoich potrzeb. Wykupienie darmowej usługi często ogranicza użytkowników witryny długim ładowaniem się strony, niskim transferem, a także częstymi awariami i problemami z dostępem.

Aby mieć pewność, że usługa będzie na najwyższym poziomie, a użytkownicy Twojej strony nie będą napotykali na niej błędów i awarii lepiej wykupić płatne rozwiązanie. Roczna opłata za bezawaryjny, bezpieczny i wydajny hosting to koszt od 200 do 300 złotych, od których zależy Twoja widoczność w sieci.