Każdy z nas korzysta z sieci internetowej w ramach swoich potrzeb. Ale czy kiedyś zastanawiali się Państwo jak to możliwe, że w tak krótkim czasie można wysłać wiadomość, połączyć się, a nawet zobaczyć się z osobą znajdującą się po drugiej stronie naszej planety? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, który odkryje przed Państwem tajemnicę internetu, bez którego dziś nie sposób sobie wyobrazić naszej codzienności.


Czym jest sieć WAN?


Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należy wyjaśnić czym są LAN (z ang. Local Area Network). To pewnego rodzaju pajęczyną łączącą komputery na jakimś określonym obszarze – charakteryzuje je zatem szczegółowo określony zakres geograficzny, w którym połączone zostają ze sobą poszczególne urządzenia. WAN (z ang. Wide Area Network) to inaczej sieć rozległa, a więc obejmująca sobą znacznie większy obszar np. kraje a nawet kontynenty (w których skład wchodzą mniejsze sieci LAN). Do swojego funkcjonowania wykorzystuje linie telefoniczne, światłowody, łącza satelitarne lub dzierżawione. A najbardziej znanym na całym świecie tego rodzaju rozwiązaniem jest oczywiście internet.

Celem WAN jest zapewnienie bezpiecznego i niezwykle szybkiego połączenia między urządzeniami znajdującymi się w niewielkiej, ale także bardzo dużej odległości od siebie. Prędkość Wide Area Network może być mierzona kilkoma parametrami, określającymi szybkość transmisji danych, a mogą być to: kbps, Mbps lub Gbps.


Rodzaje sieci WAN


W zależności od przeznaczenia, wyróżniamy kilka jej rodzajów. Połączenie może zostać nawiązane zarówno między wyłącznie dwoma wybranymi komputerami, które zostają uprzednio odpowiednio skonfigurowane. WAN to także możliwość połączenia między znacznie większą ilością urządzeń, zlokalizowanych w ogromnych odległościach od siebie. Mogą to być zarówno struktury miejskie, jak i uczelniane czy korporacyjne, które swoje budynki mają rozproszone w wielu lokalizacjach.


Zalety sieci WAN


Do najważniejszych zalet tego rodzaju rozwiązania należy oczywiście bardzo duży zasięg, który umożliwia wymianę danych między komputerami oddalonymi od siebie w bardzo dużych odległościach. Niepodważalnym atutem Wide Area Network jest także szybkość połączenia – w zależności od wybranego dostawcy możliwy staje się transfer bardzo dużych zasobów w niezwykle krótkim czasie. To, co wyróżnia tego rodzaju rozwiązanie to także łatwe i szybkie wdrożenie całości systemu oraz bezpieczeństwo przesyłanych danych.